Jak dopadl velký MTB test?

V sobotu 10. 6. jsme na naší kamenné prodejně pořádali velký test MTB kol. Po dlouhých přípravách bylo vše nachystáno, bohužel nás zradilo počasí a 3/4 doby testu propršelo. Přesto se sešlo několik skalních cyklistů, aby poměřili kvalitu kol mezi sebou.

Níže naleznete výsledky hodnocení kol zákazníků i našich subjektivních pocitů po testu kol. Hodnocení je stejné jako ve škole, čili „1“ znamená výborně, „5“ znamená nedostatečně. Z celkového počtu 35 modelů kol od 4 značek se bohužel k testování a tedy i hodnocení u 8 modelů nikdo nedostal. Výsledky berte z rezervou – celkově bylo hodnoceno pouze 27 modelů kol.

V celkovém hodnocení je pořadí následující (celkem 35, respektive 27 hodnocených, modelů kol):

10. Felt Redemption-50 2,1

V hodnocení „hardtail“ kol 29″ jsou tyto výsledky (celkem 8 modelů kol). Tato kategorie měla nejširší zastoupení modelů mezi testovacími koly:

1. 4Ever Scanner 2 29 1,6
2. Felt Nine 3 2,3
3. Superior XP 979 2,4

Kategorie 27,5″ „hardtail“ byla omezena jen na testovací kola z dílny 4Everu – šlo o tři modely, takže ze tří kol je výsledkem tohle pořadí:

1. 4Ever Virus XC11 1,7
2. 4Ever Virus XC2 2,3
3. 4Ever Inntra neklasifikováno

Nová kategorie horských kol 27,5″ Plus zahrnuje v našem testu pevná i celoodpružená kola. Stejně jako v kategorii klasických pevňáků 27,5″ jsme se potýkali s nedostatkem testovacího materiálu. Celkově totiž byly k mání pouze 4 modely kol. Pořadí je tedy následující:

1. Scott Genius 710 Plus 1,6
2. Scott Spark 720 Plus 2,8
3.-4. Felt Surplus 10 neklasifikováno
Scott Genius 710 LT Plus neklasifikováno

Naopak populární kategorie 29″ celoodpružených kol byla zastoupena širokou nabídkou testovacích kol. Celkem jsme mohli vybírat z deseti kol, reprezentovaných pěti modely. Mezi koly této kategorie naleznete i absolutního vítěze našeho testu:

2. Scott Spark 920 1,8
3. Felt Edict 3 2,3

Kategorie celoodpružených 27,5″ kol se rovněž blýskla několika krásnými koly, která uspěla i celkovém pořadí s velmi silnou známkou. Na výběr bylo 5 modelů kol a pořadí je následující:

1. Scott Spark 720 1,5
2. 4Ever Winner 651 1,6
3. Felt Decree 30 2,3

Poslední hodnocenou kategorií byla smíšená kategorie elektrokol. Do této skupiny jsme zahrnuli kromě horských kol i trekingové modely. Pořadí v elektrokolech je následující:

1.-2. Superior E-XP 919 1,7
Scott E-Aspect 920 1,7
3. Felt Redemption-50 2,1

Samostatnou nehodnocenou kategorií bylo několik silniček, které byly rovněž k otestování. Pokud jde o způsob hodnocení a i samotné výsledky, prosíme o jistou rezervovanost. Ne všechna kola se otestovala a ne každý zákazník projel kol víc. Některá kola byla vyzkoušena mnoha jezdci, zatímco jiná ani jednou. Tuto skutečnost jsme zahrnuli do konečných výsledků a zvýhodnili kola, která byla zkoušena častěji. Přece jen i tento fakt by měl být brán v potaz, neboť často zkoušené kolo je očividně atraktivní pro zákazníky už jen tím, že je vůbec zkoušené. Níže proto ještě uvádíme krátký seznam kol dle počtu hodnocení a tedy i atraktivity pro samotné vyzkoušení: