Historie Eurobike Otrokovice

jarní prodejna eurobike otrokovice

Historie Eurobike Otrokovice

Jmenuji se Petr Kohoutek a spolu se svou manželkou Věrou vlastním společnost EURO BIKE s.r.o.

Chci Vám představit naši firmu, která se zabývá již od roku 1992 prodejem jízdních kol. Můžete si přečíst její vývoj od samého začátku až po současnost. Určitě tak lépe pochopíte, kdo jsme a jaká je naše obchodní filozofie.

Bylo mně 17 let, kdy jsem absolvoval svůj první opravdu dlouhý cyklistický výšlap v životě. Bylo na to kole Favorit na němž byla řídítka vlaštovky, nosič, blatníky a tzv. horský převod. Vydali jsme se tehdy s bráchou do pro nás naprosto neznámých míst a sice na Tesák v Hostýnských horách a ujeli celkem 80 km. Do dneška si pamatuji, jak jsme v posledních serpentinách před vrcholem Tesáku museli slézt z kol a kola jsme potupně tlačili. Domů jsme pak přijeli totálně zničení, ale šťastní, že jsem to zvládli. No a semínko bylo zaseto. Za rok na to jsem zanechal atletiky a na Favorita jsem dal řídítka berany, sundal nosič a blatníky, namontoval galuskové ráfky s galuskami Barum „Varšava“ a šel jsem se přihlásit do cyklistického oddílu TJ Jiskra Otrokovice. V té době tam získával již ostruhy můj brácha, který byl hodně dobrý a tak nebyl problém s mým přijetím. Já už jsem tak dobrý nebyl, ale úplně mě to pohltilo, tréninky pod vedením vyhlášeného trenéra Mojmíra Andrýse, každý víkend závody po celé Moravě a hlavně jízdní kolo se stalo mou životní vášní. Absolvoval jsem pak několik závodních sezón jako dorostenec a muž kategorie III. Pamatuji se, že v dorostech jsem závodil třeba s Jirkou Škodou, pozdějším vítězem Závodu Míru. Nebyl jsem však asi moc talentovaný a výsledky tak nebyly nic moc, přišla vojna, studium VŠ, rodina a moje závodní kariéra skončila. Ale vztah ke kolu zůstal. Pravidelně, každou neděli v 10 hodin, jsme se s bývalými kolegy závodníky scházeli v Kvítkovicích na křižovatce a vyráželi jsme na švihy, které byly našimi malými závody. V určitou dobu se nás scházelo až 20 cyklistů. Vydrželo to až do roku 1990, to už se řada z nás vrhla na podnikání, na kolo nebyl čas a naše společné švihy tak skončily.

Moje cyklistické začátky 70. léta min. století

Moje cyklistické začátky 70. léta min. století

 

I já jsme začal podnikat, založil jsem společnost EUROCAR a společně s manželkou pak společnost EUROBIKE. Z prodeje aut jsem po nějaké době odešel, auta jsou sice moje hlavní životní profese, ale kola mě bavila výrazně víc a chtěl jsem s nimi naplno spojit svoje podnikání. Již v roce 1991 jsem začal velkoobchodně prodávat kola ESKA a součástky zejména od firmy Universe Agency. Na podzim roku 1992 jsem navštívil cyklistickou výstavu IFMA v Kolíně nad Rýnem. Chtěl jsem u nás prodávat kola TREK, která se mě tehdy moc líbila. Bohužel před plánovanou schůzkou se s Trekem domluvil na výhradním zastoupení obchodník z Prahy a tak ze spolupráce s touto značkou sešlo. Čirou náhodou jsem pak ve vedlejším stánku zapředl hovor s malým rtuťovým mužíčkem. Vyklubal se z něj John Holcomb, vyhlášený zástupce americké značky GT pro Evropu. O této značce se jsem do té doby vůbec neslyšel, ale kola se mě nezdála špatná, byť byla trochu zvláštní s tím „trojitým trojúhelníkem“ (triple triangle).

Původní logo EUROBIKE

Původní logo EUROBIKE

 

Slovo dalo slovo a již v roce 1993 jsme dovezli první tři kontejnery těchto kol do ČR. Kola jsem ani vlastně neviděl, rozprodala se během několika dnů mezi obchodníky po celé ČR. Vůbec start prodeje této značky u nás byl famózní. Na jaře 1993 jsme kola představili poprvé na výstavě SPORT PRAGUE v Pražském kongresovém centru na Pankráci.

Na výstavě SPORT PRAGUE 1993 na kole GT RTS

Na výstavě SPORT PRAGUE 1993 na kole GT RTS

 

Současně jsme představili náš skoro profesionální MTB tým, který tvořili tehdy naši nejlepší závodníci Milan Kvasnička, Jan Slavíček a vyhlášený trenér Jaroslav Lacina. Byla to sice velká investice, ale vyplatilo se to. Oba závodníci se pod hlavičkou EUROBIKE pravidelně umisťovali na „bedně“ v českém poháru horských kol. Milan Kvasnička se stal vítězem celého poháru a Jan Slavíček byl 16. na mistrovství světa MTB ve francouzkém Metabief.

V GT dresech Milan Kvasnička (vlevo) a Jan Slavíček na startu závodu u Hodonína v roce 1993

V GT dresech Milan Kvasnička (vlevo) a Jan Slavíček na startu závodu u Hodonína v roce 1993

 

To byl na dlouho dobu nejlepší výsledek českého závodníka na tomto klání. Hlavní však bylo to, že všichni bajkeři u nás snili o svém gétéčku. GT v té době patřilo celosvětově k top značkám a průkopníkům nových technologií v horských kolech a BMX.

Naše reklama v Pelotonu 1994

Naše reklama v Pelotonu 1994

 

V roce 1994 jsme opustili koncept velkého závodního týmu a zaměřil jsem se v propagaci firmy i značky GT zejména na organizaci závodů horských kol ve Zlíně a okolí. Asi nejvýznamnějším počinem byly závody českého poháru MTB ve Zlíně, které jsme uspořádali v letech 1994 až 1996. Zejména první závod byl unikátní, neboť kromě klasického závodu v cross coutry jsme dostali za úkol uspořádat i závod ve sjezdu. Startovalo pod Lesním hřbitovem a cíl byl u Stadionu mládeže. Byl to celkem masakr, neboť to bylo hodně šlapací v horní pasáži a tak vyčerpaní závodníci pak nezvládali skutečnou sjezdovou část vedle sjezdovky a hodně padali. Bylo tam hodně úrazů. Ale jinak si organizaci závodů všichni pochvalovali a hlavně na dlouhou dobu jsme byli jediní, kterým se podařilo dostat závody horských kol prakticky do centra města a tak významný závod přímo do Zlína.

Námi organizovaný závod Českého poháru MTB ve Zlíně u Lyžařského svahu v roce 1995

Námi organizovaný závod Českého poháru MTB ve Zlíně u Lyžařského svahu v roce 1995

 

V roce 1996 jsme také uspořádali Žákovský pohár MTB. Byl to seriál závodů pro kategorii žáci a proběhl především na území zlínského kraje. Finále bylo ve Zlíně na Cigánově. Tento seriál nastartoval cyklistickou kariéru řadě talentovaných cyklistů z celé Moravy.

Start závodů Žákovského poháru MTB ve Zlíně na Cigánově v roce 1996

Start závodů Žákovského poháru MTB ve Zlíně na Cigánově v roce 1996

 

V té době jsme kromě velkoobchodu, který se přesunul z Příluk do centra města Zlína na Kvítkovou ulici, měli otevřeny tři maloobchodní prodejny a to v Otrokovicích, Zlíně a Kroměříži.

Interiér Otrokovické prodejny v roce 1996

Interiér Otrokovické prodejny v roce 1996

 

Ve firmě pracovalo až 30 zaměstnanců a patřili jsme k největším prodejcům kol v ČR. Kromě kol GT jsme dováželi i další atraktivní cyklistické značky jako je ONZA, LAKE a nebo AZONIC. Bohužel přišel rok 1997 a s ním nečekaný a skokový propad kurzu koruny vůči americkému dolaru. My jsme neměli pojištěn kurz a již prodaná kola jsme museli zaplatit novým kurzem zahraničnímu dodavateli. Bylo to pro nás velká finanční ztráta a to vedlo k ukončení činnosti prodejen ve Zlíně a Kroměříži. Velkoobchodní sklad jsme přemístili do Otrokovic, kde jsme u stávající prodejny vybudovali novou budovu skladu.

Stavba skladu u prodejny v Otrokovicích v roce 1997

Stavba skladu u prodejny v Otrokovicích v roce 1997

 

Do Otrokovic ze Zlína přešlo i vedení firmy, když v podkroví nad prodejnou vznikly kanceláře. Začali jsme také velkoobchodně prodávat obchodníkům z okolí české značky kol jako SUPERIOR a později AMULET. V roce 1998 nastaly výrazné problémy u firmy GT v USA. Ta investovala velké prostředky do vývoje a výroby termoplastových rámů. Ukázalo se však, že to není ta správná cesta, rámy hodně praskaly a firma GT utrpěla z tohoto důvodu obrovské finanční ztráty. Vzpomínám si, že jsme dovezli do ČR asi 30 kol a rámů STS z termoplastu. Všechny rámy po nějaké době praskly a musely se měnit za nové více vyztužené. Avšak i ty po čase zase praskly. Byl to obrovský problém jak pro nás, tak pro firmu GT. Ta v roce 1999 vyhlásila bankrot a v roce 2000 přešla pod jiného vlastníka. Problémy se značkou GT poškozovaly i nás a tak jsme v roce 2000 ukončili s GT spolupráci.

Poslední presentace GT pod hlavičkou EUROBIKE na SPORT PRAGUE Praha 1999

Poslední presentace GT pod hlavičkou EUROBIKE na SPORT PRAGUE Praha 1999

 

V roce 2000 jsem tak stáli s manželkou opět na začátku startovní čáry. Zvažovali jsme co dál. Dovážet velkoobchodně další značku do ČR jsme viděli jako problematické po zkušenostech s GT. U kol jsme však chtěli zůstat i nadále. Dospěli jsme k závěru, že optimální pro nás bude nastartovat rozvoj stávající maloobchodní prodejny v Otrokovicích. Především bylo nutné zvětšit prodejní plochu prodejny, která činila jen 60 m2.

Prodejna v Otrokovicích na začátku roku 2000

Prodejna v Otrokovicích na začátku roku 2000

 

Rozhodli jsme se na sousedním pozemku, na němž již byl vybudován sklad, postavit novou prodejnu, která by byla propojena se stávající prodejnou. Stavba byla dokončena v roce 2001 a celková prodejní plocha se tak zvedla na 130 m2.

Prodejna po dostavbě nové části v roce 2001

Prodejna po dostavbě nové části v roce 2001

 

Začal postupný rozvoj prodejny v Otrokovicích a to nejen po visuální stránce, ale i v organizaci prodejní činnosti, výběru značek na obchod a vztahu se zákazníky. Rozhodli jsme se klást největší důraz na přidanou hodnotu pro naše zákazníky. Tu jsme spatřovali v kvalitním servisu a způsobu komunikace se zákazníky. Tato strategie byla úspěšná a od roku 2000 každoročně rostou tržby prodejny a přibývají nový zákazníci a to nejen z Otrokovic, ale z celé ČR i zahraničí. Od roku 2003 totiž provozujeme vlastní internetový obchod ebikeshop.cz. Speciálně pro e-shop jsme začali dovážet kola BH ze Španělska. Byla to tak první značka kol prodávaná v ČR výhradně přes e-shop. Těmito kroky se náš obchod stal největší maloobchodní prodejnou s cyklo-zbožím v Otrokovicích, ale také jednou z největších ve zlínském kraji. A podle vyjádření našich dodavatelů, patříme vůbec k nejlepším cykloprodejnám v celé ČR. Dokladem toho je, že naše prodejna se stala vzorem pro nová AUTHOR centra, která vznikají nyní na území ČR. Zásluhu na tomto vývoji mají především bývalí i současní zaměstnanci na prodejně, za všechny lze jmenovat Vítka Gabrhelíka a nebo Kamilu Kováčovou, která je nyní vedoucí prodejny .

Prodejna a prodejní personál v roce 2001 (zleva Pavel Mezihorák, majitel, Kamila Kováčová, Vít Gabrhelík)

Prodejna a prodejní personál v roce 2001 (zleva Pavel Mezihorák, majitel, Kamila Kováčová, Vít Gabrhelík)

 

Ke stálým zaměstnancům se řadí např. prodejce Radek a nebo servisák No. 1 Míra. Díky němu umíme dnes opravit i hydraulické brzdy a různé druhy vidlic. Ale poděkováním patří i dalším, kteří postupně naší prodejnou za ty roky prošli. Práce v cykloobchodě není vůbec jednoduchá. Vždyť náš sortiment tvoří zboží nejrůznějších komodit, jízdní kola, doplňky, ochranné prostředky, elektronika, obuv, oblečení, výživa a tomu všemu musí personál prodejny 100% rozumět a také to musí umět opravit.

Oslava 20. let firmy v roce 2013 (zleva dole Radek Hruška, Kamila Kováčová, majitel, zleva nahoře hostesky, Viktor Pospíchal, Michal Vybíral)Oslava 20. let firmy v roce 2013 (zleva dole Radek Hruška, Kamila Kováčová, majitel, zleva nahoře hostesky, Viktor Pospíchal, Michal Vybíral)

Oslava 20. let firmy v roce 2013 (zleva dole Radek Hruška, Kamila Kováčová, majitel, zleva nahoře hostesky, Viktor Pospíchal, Michal Vybíral)

 

V roce 2006 jsme provedli radikální přestavbu prodejny, kdy z části skladu vzniklo špičkové servisní pracoviště na 50 m2 a prodejní plochu jsme rozšířili na stávajících 210 m2. K dispozici máme také dalších 70 m2 skladových ploch.

Úpravy prodejny v roce 2006 (nový servis)

Úpravy prodejny v roce 2006 (nový servis)

 

Postupně také měníme vzhled prodejny, přidáváme nové panely pro vystavení zboží, změnili jsme barvu fasády i logo firmy. Tváří prodejny se také stalo bílé kolo, které stojí před prodejnou a jehož výzdobu střídáme podle aktuálního ročního období. Upravili jsme také prostor před prodejnou. Máme zde položen kvalitní trávníkový koberec a vysazeny květiny a zeleň, pravidelně tento prostor udržujeme, byť je pozemek města. Před prodejnou je k dispozici zdarma tlakový vzduch na foukání pneumatik kol a speciální stojan i na drahá kola a panel se servisním nářadím.

Prodejna v roce 2015

Prodejna v roce 2015

 

Zákazníci si mohou krátit čas při čekání na opravu a nebo přípravu nového kola při dobré kávě, kterou jim zdarma připravíme. Jsme také dobří v používání nových technologií, mimo e-shop, web a facebook máme systém příjmu zakázek do servisu přes počítač, včetně možnosti rezervace servisu přes facebook, elektronickou evidenci zakázek, rozjíždíme věrnostní program pro zákazníky i v kamenné prodejně.

Interiér prodejny v roce 2014

Interiér prodejny v roce 2014

 

V současné době se v prodeji kol zaměřujeme na značky DEMA, SUPERIOR, FELT a SCOTT. V naší nabídce jsou i elektrokola APACHE, BH, LECTRON a 4EVER. Z dílů a doplňků, pak u nás najdete značky jako BBB, PRO-T, GARMIN, UVEX a ABUS. Nabízíme také oblečení ENDURA a obuv Scott a nebo SIDI.

Co se týče servisu, disponujeme třemi servisními pracovišti se špičkovým technickým vybavením. Bohužel ukazuje se, že i to je málo a v sezónu obtížně časově zvládáme zájem zákazníků.

Vzhledem k tomu, že jsem byl a stále jsem nadšeným cyklistou (ročně najezdím až 8 tis.) a také aktivním prodejcem kol, znám velmi dobře problémy, které se týkají cyklistů i cykloobchodů. Uvědomuji si, že je nutné pro rozvoj cyklistiky u nás dělat i něco navíc. Proto jsem stál u zrodu Asociace maloobchodních prodejců jízdních kol ČR, kde jsem doposud jejím presidentem. Z titulu této funkce jsem byl několik let členem Evropské asociace maloobchodních prodejců jízdních kol (ETRA). Spolupořádal jsem i mezinárodní soutěž mechaniků jízdních kol v Brně a stál jsem u zrodu vzniku profesní kvalifikace pro mechaniky jízdních kol. Aktivně jsem se ve svém volném čase zapojil do vytvoření generelu cyklostezek na území města Otrokovic a okolí. Stejně tak jsem se angažoval i ve Zlíně. Těší mě, že se myšlenka vybudování přátelské infrastruktury pro cyklisty pomalu na Zlínsku naplňuje a že odpovědné orgány si stále více uvědomují význam cyklo dopravy pro řešení dopravní obslužnosti. Přesto je na tomto poli stále nutno aktivně pracovat a proto jsem členem Komise rozvoje města Otrokovic. Jako podporu cyklistiky v regionu vnímám i vznik Žlutého cyklo-anděla, který zajišťuje mobilní cykloservis podél Baťova kanálu. Tuto službu provádí naše firma spolu s Centrem u přístavu v Napajedlích. U Baťova kanálu jsem také nainstalovali dva samoobslužné stojany s nářadím, jako pomoc cyklistům. Podobných aktivit máme více.

Žlutý cykloanděl léto 2014

Žlutý cykloanděl léto 2014

 

V naší činnosti je jistě ještě spousta nedostatků a stále je co zlepšovat. Důležité však je to, že se ukazuje, že cesta kterou jsme začali v roce 2000 je správná. Přeji si, aby zákazníci od nás odcházeli maximálně pokojeni a také to, že cyklistika bude nadále růst a to nejen v Otrokovicích. Líbí se mi, že cyklisty spojuje spousta positivních věcí, jako je ekologie, zdravý životní styl, sport, levná doprava, zábava, hobby, nové zážitky a i občas adrenalin. Která jiná lidská činnost se může tím vším pochlubit? A na závěr chci poděkovat své manželce, která při mně stále v dobách dobrých i zlých a má velký podíl na tom, v jaké kondici nyní firma EUROBIKE je.

Váš Petr Kohoutek (majitel EUROBIKE)

Zpátky na blog